Tisztelt Ügyfeleink!
Az elmúlt hetekben megszaporodtak az online csalási kísérletek, melyekhez a Magyar Cetelem (névváltozást követően Magyar Cofidis Bank Zrt.) nevét használják fel a kiberbűnözők. Kérjük, fokozott óvatossággal kezeljék a fogadott hívásaikat, illetve sms-eket és figyeljenek az intő jelekre. Segítünk, melyek azok a jellemzők, amelyek arra utalhatnak, hogy Ön éppen online csalási kísérlet részesévé vált.
- Ha valaki banki alkalmazottként vagy pénzügyi intézmény képviselőjeként mutatkozik be, kérjen tőle további azonosító információkat, például a nevét, a bank nevét, a pozícióját, és hogy milyen ügyről van szó. Jegyezze fel ezeket az információkat, majd függetlenül ellenőrizze a banknál vagy a pénzügyi intézménnyel, hogy valóban hivatalos képviselőről van-e szó.
- A valós banki ügyintézői hívás esetén soha nem kérdeznek olyan bizalmas információkat, mint az online fiókja hitelesítő adatai (felhasználónév, jelszó) vagy a kártyaadatai, biztonsági kódjai, esetleg más személyes azonosító információk. Ha ilyen jellegű felszólítást kap, szakítsa meg a hívást, és hívja bankunkat az ismert/ellenőrzött telefonszámon.
- Soha ne adja meg a betéti vagy hitelkártyánk PIN-kódját, CVV-kódját, online banki jelszavát vagy egyszer használható, második hitelesítési kódot! A bankok sosem kérik el ezeket az információkat!
- Soha ne telepítsen mások kérésére programot számítógépére vagy telefonjára (pl. AnyDesk, Teamviewer)! A csalók sokszor vírusvédelmi megoldásnak beállítva, álcázva próbálják rávenni áldozatukat arra, hogy visszaéléshez használható programot telepítsenek.
- Ha beszélgetés közben a hívó fél felajánlja, hogy pénze védelmében „átkapcsol egy másik bankhoz”, vagy a „bank biztonsági szolgálatához” továbbítaná a hívást „további biztonsági lépések” miatt, azonnal szakítsa meg a hívást! Ilyet valós banki ügyintéző sosem tesz.
- Ha úgy érzi, hogy a hívás valóban fontos és hivatalos, és további intézkedéseket szeretne tenni, ne használja a hívó által megadott elérhetőségeket. Inkább keresse meg a bank vagy a pénzügyi intézmény hivatalos weboldalát, és az ott található elérhetőségeket használja, hogy további információkat szerezzen.
Adathalász kísérlet nem csak telefonon érkezhet, az SMS is kedvelt formája az online csalásoknak.
Íme néhány tipp, amely segíthet megvédeni a telefonját az adathalász SMS-ekkel szemben:
- Ne kattintson SMS-ben kapott linkekre, különösen, ha a feladó nem ismert, vagy gyanús az abban leírt információ (pl. egy csomag érkezését jelzi, miközben nem is rendeltünk semmit). A linkre kattintva könnyen egy adathalász weboldalon találhatja magát, ahol megpróbálják megszerezni a személyes adatait.
- Soha ne osszon meg személyes, vagy érzékeny banki információkat (mint például bankkártyaadatokat, jelszavakat vagy személyazonosságot igazoló adatokat) SMS-ben érkező kérésekre válaszolva.
- Ha egy SMS gyanús, mert furcsa, szokatlan (pl. helyesírási hibák vannak benne, vagy olyan kérdéseket tesz fel, amelyekre nem kellene válaszolni), ne reagáljon rá, és törölje az üzenetet.
- Telepítsen megbízható biztonsági alkalmazásokat a telefonjára, amelyek képesek azonosítani és blokkolni az adathalász SMS-eket, valamint más kártékony tartalmakat.
- Ellenőrizze, hogy a telefonja rendelkezik-e beépített spamszűrőkkel az SMS-ek számára, és ha igen, engedélyezze ezeket a beállításokat. A kártékony SMS-ek szűrése iOS-en és Android operációs rendszeren is lehetséges.
- Androidon a Messages alkalmazás egyszerűbbé és biztonságosabbá teszi a csevegést. Valós időben észleli a spam-et úgy, hogy az alkalmazás az üzenet adatait használja. Ha levélszemét-gyanús üzenetet észlel, elrejti azt a Spam mappában.
- Az iPhone beépített SMS-szűrővel védi használóját a csalárd üzenetektől. Az iOS 16 részét képező iMessage alkalmazás is rendelkezik saját szűrővel, így a spamhívások és a kéretlen üzenetek letiltása iPhone-on könnyedén megoldható.
- Győződjön meg arról, hogy a telefonja operációs rendszere és a telepített alkalmazások is mindig frissítve vannak a legújabb verzióra. A frissítések gyakran javítják a biztonsági réseket és minimalizálják a kockázatokat.
Vértezze fel magát a kibercsalásokkal szemben, látogasson el a KiberPajzs honlapra!